A A A
pl | en
2019/2020 Stacjonarne Studia magisterskie inżynierskie II stopnia Faculty of Electrical Engineering, Automatics, Computer Science and Biomedical Engineering

Computer Science

Studia na specjalności Inżynieria oprogramowania i systemów dostarczają wielu praktycznych umiejętności odnoszących się do różnych procesów wytwórczych oprogramowania, takich jak inżynieria wymagań, szacowanie projektów informatycznych, wzorce projektowe i architektoniczne, testowania oprogramowania, jak i różnych środowisk docelowych począwszy od tradycyjnych, mobilnych, chmurowych, architektur zorientowanych na serwisy SOA, zaawansowanych zagadnień bazodanowych, analizy i automatycznej klasyfikacji dużych zbiorów danych, utrzymywania systemów informatycznych, zarządzania projektami i innych. Inżynieria oprogramowania stanowi jedną z ważniejszych dziedzin współczesnej informatyki, jako niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina znajduje również odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na rynku pracy. Wiele firm zajmujących się wytwarzaniem, adaptacją, wdrażaniem lub administrowaniem oprogramowaniem poszukuje ekspertów z tej dziedziny. Są to zarówno firmy duże, zajmujące się wytwarzaniem złożonych systemów, jak również ogromna rozmaitość firm małych, zajmujących się wytwarzaniem prostych aplikacji lub adaptacją i wdrażaniem systemów istniejących.
Kształcenie na specjalności Inżynieria oprogramowania i systemów można uznać za unikatowe i wpisuje się ono w dynamiczny rozwój branży związanej z wytwarzaniem oprogramowania, co napędza gospodarkę regionu oraz całego kraju, a absolwentom specjalności umożliwia znalezienie atrakcyjnej pracy i rozwój swojej kariery.
Druga oferowana specjalność Grafika Komputerowa koncentruje się między innymi na nauce programowania gier oraz nauce tworzenia i programowania grafiki komputerowej, co różni się w wielu istotnych elementach od programu realizowanego w ramach podstawowych studiów Informatycznych na innych specjalnościach. Konieczność umożliwienia nabywania przez uczestników tych studiów ww. umiejętności jest uzasadnione faktem, że gry komputerowe to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów eksportowych, jest to stale rozwijające się zagłębie gier komputerowych. Mają w nim swoją centra i oddziały liczne firmy zarówno polskie, jak i zagraniczne związane z grafiką komputerową oraz z branżą gier komputerowych, które oferują liczne oferty pracy, szanse rozwoju i innowacyjność, stąd coroczna konieczność dostarczania absolwentów ww. specjalności. W Krakowie co roku organizowane są liczne imprezy takie jak festiwale oraz targi związane z grafiką komputerową i produkcją gier komputerowych np. Europejski Festiwal Gier „Digital Dragons” odbywający się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Europie Wschodniej, które otwiera przed studentami i absolwentami szkół wyższych, możliwość pracy oraz rozwój kariery w branży gier komputerowych. Na tego typu imprezach najlepsi producenci gier tacy jak przykładowo CD Projekt RED, Techland, Gamesture, Infinity Ward/Acrivision, European Games Group, Prime Bit Games, Unity, Yggdrasil, Oculus, Xsolla oraz 11 bit studios szukają pracowników. Należy stwierdzić, że na polskim, a w szczególności krakowskim rynku pracy istnieje bardzo duży popyt na specjalistów w dziedzinach takich jak tworzenie gier komputerowych, modelowanie 3D, animacje 3D, oraz udźwiękowianie gier, a popyt ten dotyczy nie tylko branży gier komputerowych.

Opiekun kierunku: dr inż. Jędrzej Byrski

Zobacz pełny opis kierunku (Inżynieria oprogramowania i systemów)
Zobacz pełny opis kierunku (Grafika komputerowa)
Zobacz pełny opis kierunku (Systems Modelling and Intelligent Data Analysis)

Program ustalony Uchwałą Senatu nr 108/2019 z dnia 26 czerwca 2019 r.

Grafika komputerowa

Summer semester, 2019/2020

Inżynieria oprogramowania i systemów

Summer semester, 2019/2020

Systems Modelling and Intelligent Data Analysis

Summer semester, 2019/2020

Grafika komputerowa

Winter semester, 2020/2021

Inżynieria oprogramowania i systemów

Winter semester, 2020/2021

Systems Modelling and Intelligent Data Analysis

Winter semester, 2020/2021

Grafika komputerowa

Summer semester, 2020/2021

Inżynieria oprogramowania i systemów

Summer semester, 2020/2021

Systems Modelling and Intelligent Data Analysis

Summer semester, 2020/2021